BOSNA HERSEK SEYAHATİNDE VİZE GEREKLİ Mİ?

Bosna Hersek seyahatlerinde vize gerekmemektedir. Ancak hukuken suçlu sayılmamak önemlidir. Bu ülkeye de elini kolunu sallayarak girmek mümkün değildir. Haklı olarak kendi çıkarlarını düşünüp hukuksal açıdan sıkıntısı olan insanları kabul etmeyecektir. Eğer bir sıkıntınız yoksa vize almadan Bosna Hersek gezisi gerçekleştirmek mümkündür.
vize-1

Ülkemizde Bosna Hersek’e okumak için veya bu güzel memleketi merak edip seyahat etmek isteyenler için vize işlemleri sorunu büyük engel teşkil ediyordu. Bu nedenle sık sık böyle sorularla karşılaşmak mümkündür. Bosna Hersek pek çok ülkeden vize istememektedir. Bu nedenle birçok ülke vatandaşı Bosna Hersek’e çok rahat bir şekilde gidip gelmektedir.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENİMİ İÇİN VİZE
Üniversite öğrencileri için eurostar; Bosna Hersek için davetiye oluşturacaktır. Bu davetiye ile yaşanacak tüm bu karmaşanın da önüne geçilecektir. Yani yurt dışı eğitimi almak için Bosna Hersek’i seçen bir Türk genci, edineceği davetiye ile sıkıntı yaşamadan öğrenim göreceği üniversiteye ulaşacaktır.
Öğrenciler için de hukuksal sorgulamalar bu aşamalarda gerçekleşecek ve bu anlamda sıkıntı yaşayan öğrenci bu davetiyeyi kazanamayacaktır.
vize-2

TUR İLE SEYAHAT
Bosna Hersek seyahatlerini turlarla da yapmak mümkündür. Seçilecek turlarla; maddi anlamda da daha küçük bütçeler ile gerçekleştirilebilir. Tur rehberi önderliğinde çok zorluğa tabii olmadan tarih kokan bu ülkeye ulaşmak mümkündür. Her köşesi buram buram tarihtir. Eski hamamlar, camiler medreseler, köprüler.
Vize işlemlerine gerek kalmadan iki saat kadar kısa bir sürede Bosna Hersek de olmak insanları cezp etmektedir. Maddi durumu iyi olan her Türk insanı sadece gezmek ve görmek için bu topraklara gitmelidir. Birçok Avrupa seyahati bizim için bu kadar anlamlı olamaz. Yaşanan savaşlar sonrasında medeniyet temelleri atılmış ve tarih yeniden canlanmıştır. İnsanların eğitim amaçlı bu ülkeyi tercih etmesi de son yıllarda giderek çoğalmaktadır. Giden, gören, gezen, okuyan herkes döndüğü zaman eşine dostuna anlatmış, resimler çekmiş, anılar dinlemiş ellerinde dostluk buketleri ile geri gelmişlerdir. Tüm bunların karşısında çok maddi olarak sarsmayacak firmalar ile iletişim kurulup vize işlemlerine gerek kalmadan uygun bütçeler ile bu topraklara seyahat etmek de mümkündür.

vize-3

vize-4

Her ne kadar Bosna Hersek’e vizesiz giriş yapılabilse de bunun da belli sınırları ve kuralları vardır. Bunların başında da giriş yapacak olan Tür vatandaşlarının, 3 ay geçerliliğini koruyan bir pasaporta ihtiyaçları vardır. Böyle bir pasaportunuz varsa, hiçbir sorun yaşamadan vize almaya gerek kalmadan ülkeye giriş yapabilirsiniz. Bir diğer kural ise, vizesiz giriş yapacakların ülkede en fazla 60 gün kalabilmeleridir. Yani vizesiz giriş 60 günlük kalışta geçerlidir. Eğer ülkeye kendi özel aracınızla giriş yapacaksanız, sınırdan geçerken, aracınızı sigortalatmak zorundasınız.
Türkiye’nin son yıllarda geliştirdiği diplomatik ilişkiler sayesinde bugün çok sayıda ülkeye vizesiz giriş yapılabilmektedir. Bosna Hersek de özellikle de Türk-Bosna halkı arasında yüzyıllardır süregelen sıcak dostluk ve ilişkiye paralel olarak, vize sorunu yaşanmadan giriş çıkış yapılan ülkelerden biridir. Bu da Türklerin Bosna’ya rahat giriş yapmasında büyük önem taşımaktadır.

Yorum Yapın